Idrottsplatsen i Lund placerad bara ett långt spjutkast bakom tågstationen är nästan som hemmaplan för det grönsvarta gänget denna vår o sommar.
Denna lördag var det dags för bl a VDM på 10 000 m där två erkänt alerta Åhuslöpare stod på startlinjen nämnligen Stoffe Danarö -84 o Henric Höglind -68.
Sommarvärme i centrala Lund utan fläktande havsvindar kan vara nog så jobbigt och Stoffe fick ta sin Mats ur skolan vid 7 km då varvtiderna enl honom själv pekade på resultat gjorda i sömnen. Bara hem o köra huvudet i boken om Idrottspsykologi. Han kommer igen!!
Sedan dags att på nytt böja på huvudet för Henric Höglind som återigen blev skånsk mästare och nu på 10 000 m med tiden 36.59 min i M50. Nu är det värt att notera att han anmälde sig med prognosticerad tid på 37.00 o "missade" med en sekund. Vikarien för Fröken Ur är funnen. Värt att notera är också att det dessutom var nytt klubbrekord samt "gubbapärs". All all heder åt denne man som redan sprungit till sig två VDM - guld i vår!!
Ett antal o då menar vi antal mil norrut närmare bestämt Åre firade en annan veteran sin födelsedag med att springa Fjällmaraton Öppet Fjäll över 43 km. Namnet är Eric Månsson -71 o såväl plats som aktivitet är synnerligen väl valt ur såväl ett hälso- som upplevelseperspektiv.
Med uppmaningen från bl a undertecknad att. tillåta sig att njuta av bl a utsikten har Eric när detta skrivs plats 33 (390 min) i det stora startfältet, om resultatlistorna nu är rätt tolkade. Ev kommer utförligare skildringar av detta Fjällmaraton när allt sjunkit in. Vi hoppas dock att det kallskurna älg - o renköttet i Nordbottnen samt tunnbrödsstruten med viltskav o blåbärssås i Skavhugget utföll till belåtenhet.
En härlig lördag för vårt lite äldre löpargäng och i kommande arenatävlingar kan det vara dags för det unga löpargardet.
/Mats L