De närmaste dagarna blir intensiva ur ett grönsvart tävlingsperspektiv. Bortsett från en Resultattävling med interna förtecken är det två veckor sedan de aktiva var på tävlingsbanan.
Vi håller oss inom Skånes gränser förutom "Ungdoms - OS" i Slovakien. I närområdet finns Ystadspelen, HAIS - spelen och våra egna Sommarspelen.
Vi har ju tidigare berättat om vår Samuel Jönsson -06 som kvalficerat sig på 400 m häck på ungdoms - OS i Slovakien med start nästa vecka. Detaljerad info landar successivt.
Redan till helgen - söndag - arrangeras Ystadspelen med en hel del grönsvart på
startlinjen. I konkurrens med Ystadspelen finns givetvis våra egna Sommarspelen som går av stapeln mån - tis den 25 o 26 juli på Krstd IP. Den 30 - 31 juli arrangerar HAIS sina välkända HAIS - spel på Göingevallen.
Sommarspelen sträcker sig över två dagar med start efter lunch. En inte helt lyckad organisatorisk lösning men nödvändig - i år - beroende på att olika klubbars önskemål om tävlingsdatum kolliderade. Tyvärr har detta resulterat i ett mindre antal startande och det inte bara beroende på kollisionen med OS.
Några löpgrenar håller riktigt bra klass och justerade personbästan är inom räckhåll.
Vi återkommer med detaljer ang Sommarspelen.
// Mats L